Rok szkolny 2022/2023

 

 

Spędź wakacje z książką z biblioteki!

 

Koniecznie przed wakacjami zajrzyj do biblioteki i wypożycz książkę albo lepiej kilka książek, a przy okazji obejrzyj regał zakupiony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 🙂

 

 

 

Urodziny Hrabiego

 

20 czerwca będziemy obchodzić 230 rocznicę urodzin hrabiego Aleksandra Fredry. Z tej okazji w bibliotece można obejrzeć wystawkę książek i przeczytać sentencje pochodzące z różnych dzieł jubilata.

 

 

 

Wyniki konkursu na ekslibris biblioteki szkolnej

 

Konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej został rozstrzygnięty!

I miejsce – Maja Bartkowska z kl. 6a
II miejsce – Marianna Kaczmarek z kl. 5b
III miejsce – Katarzyna Łapaj z kl. 7a

Zwyciężczyniom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Większość prac można obejrzeć na wystawie w holu szkoły.

 

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

8 maja w naszej bibliotece świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Na najmłodszych czytelników czekały niełatwe zagadki o postaciach z bajek, które pomogli rozwiązywać starsi uczniowie. Wszyscy czytelnicy mogli zmierzyć się z wyszukaniem w opowiadaniu 19 ukrytych tytułów książek. Pomocą służyła wystawa książek zatytułowana „Polecane przez bibliotekarza”. Chętni mogli napisać miłe słowo o bibliotece i bibliotekarzu na specjalnie przygotowanej planszy, a także wylosować zadanie, np. wymyślić hasło reklamujące bibliotekę, ułożyć wiersz o bibliotece lub podzielić się swoją opinią na temat biblioteki. Jak zwykle można było także wypożyczyć książkę.

Oto przykładowe wiersze o bibliotece:

„Szkolna biblioteka już na uczniów czeka

i książek cały stosik, a na podłodze szczęśliwy grosik”

 

„W ciemne noce i we dnie

w bibliotece czytać chcę.

Świeci słońce, pada deszcz,

tam gdzie książki i ty też”

 

 

Znajdź 19 tytułów książek

 

W Straszydłowie była wiosna na ulicy Czereśniowej. W sklepie, w którym można kupić prezent dla Cebulki i czekoladki dla sąsiadki, wybuchła awantura o Basię, która ukryła się za kolorowym szalikiem. Widzieli to Paweł i Gaweł, którzy ze wstydem spojrzeli na swoje czarne stopy. Do akcji wkroczył Detektyw Pozytywka, który znalazł Basię, a przy okazji odkrył gdzie jest Rudek. W tym samym czasie, dwa kroki stąd, dwa domy stąd Asiunia założyła kapelusz pani Wrony, a Elmer zajadał się marchewką z groszkiem. Gdy to zobaczyła nasza mama wypowiedziała zaklęcie „syrop maga Abrakabry, stoliczku nakryj się”, ale zamiast stołu uginającego się od smakołyków, w naszym sadzie pojawiła się babcia na jabłoni. Pomyślałam, że nasza mama to czarodziejka. 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece było gwarno i tłumnie. Takie święto nie mogło obyć się bez wypożyczenia książki. Dużym powodzeniem cieszyły się karty z zadaniami, do których podpowiedzi znalazły się na półkach z książkami i na czerwonych karteczkach, przyklejonych w różnych miejscach. Niektórzy rywalizowali w konkurencji szybkich odpowiedzi na pytania w grach na Wordwallu. Inni z kolei zainteresowani byli kolorowankami. Wszyscy mogli poznać książkowe rekordy oraz 17 zalet czytania książek.

 

 

 

Dzień Ziemi w bibliotece

 

Z okazji obchodów Dnia Ziemi, w bibliotece można było obejrzeć wystawę książek pt. „Książki mówią o przyrodzie”. Oprócz tego wiele się działo – gry i zagadki na Wordwallu, kolorowanki, QR kody odsyłające do ciekawych stron poświęconych ekologii, karty zadań dla tych, którzy chcieli sprawdzić stan swojej wiedzy na temat ochrony naszej planety.

 

 

 

Przeczytaj o wiośnie w przyrodzie

 

Chyba wszyscy lubią wiosnę. Co roku obserwujemy jak zmienia się w tym czasie przyroda. Mogą nam w tym pomóc książki, na przykład te, które znajdują się w bibliotece na wystawie, zatytułowanej „Przeczytaj o wiośnie w przyrodzie”. A miłośnicy poezji mogą przeczytać kilka wierszy o wiośnie.

 

 

 

Dzień Kobiet w bibliotece

 

 

Z okazji Dnia Kobiet, w bibliotece, można było zapoznać się z ciekawostkami związanymi z tym świętem, a także obejrzeć na wystawie pt. „Opowiem Ci o pewnej dziewczynce… dziewczynie… kobiecie…” i wypożyczyć książki, których bohaterkami są tytułowe dziewczyny i kobiety.

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

 

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji, biblioteka przygotowała dla swoich czytelników różne zadania, m.in. tłumaczenie wyrazów z gwary wielkopolskiej, wykreślanki, kolorowanki, łamańce językowe. Czytelnicy zapoznali się także z genezą tego święta, a przy okazji mogli wypożyczyć wybraną przez siebie książkę.

 

 

Randka w ciemno z książką 2023

 

Akcja „Randka w ciemno z książką” stała się tradycją naszej biblioteki. W tym roku aż 120 książek udało się na randkę z wielbicielką lub wielbicielem. Kto wie, może dzięki temu niejedna osoba zakocha się w czytaniu?

 

 

 

„Sapere aude! – Odważ się być mądrym!”

 

Jak powiedział Horacy „Sapere aude! – Odważ się być mądrym!” i… przyjdź do biblioteki, aby poznać podstawowe zwroty pochodzące z języka łacińskiego.

 

 

 

Spotkanie z książką | Tydzień Wielokulturowości

 

30 listopada odbyło się „Spotkanie z książką – czytam Tobie, a Ty mnie”, zorganizowane przez panie: Darię Nowicką i Renatę Balińską, w którym udział wzięli uczniowie klasy 3a i dzieci z Ukrainy z różnych klas. Czytaliśmy fragment książki „Przygody Koziołka Matołka. Cz. 1” w wersji polskiej i ukraińskiej. Następnie dzieci układały historyjki obrazkowe w kolejności wydarzeń.

 

 

 

Nowe książki w bibliotece | Tydzień Wielokulturowości

 

Na wystawie w bibliotece można obejrzeć najnowsze książki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można uczyć się języka ukraińskiego albo języka polskiego, dzięki słownikom i rozmówkom. Mamy też coś dla miłośników historii obrazkowych. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś o Ukrainie, wiadomości znajdzie w książkach pod takim tytułem. Nie mogło zabraknąć także: baśni, bajek i opowieści.

Książki można nie tylko oglądać, ale wypożyczyć i przeczytać. Zapraszam!

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia z biblioteką

 

W piątek pluszowe misie rozgościły się w bibliotece, nawet na fotelu bibliotekarza. Nie zabrakło atrakcji dla tych, którzy odwiedzili bibliotekę. Były kolorowanki, kodowanie, zagadki, poszukiwania misiów, które polecały książki, a starsi uczniowie stworzyli drużyny i układali puzzle, kolorowali fragmenty układanki, uzupełniali cytaty autorstwa Kubusia Puchatka, błądzili w labiryncie, itd.

To była świetna zabawa!

 

 

 

Dzień Życzliwości

 

 

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie przygotowali plakaty informujące o święcie. W holu szkoły pojawiła się tablica z hasłem: „Zatrzymaj się kolego i napisz coś dobrego…”, na której dzieliliśmy się swoimi życzliwymi przemyśleniami, miłym słowem czy dobrym humorem.

Dla miłośników zdjęć, w bibliotece pojawiła się fotobudka przyjaźni! Była to propozycja dla tych, którzy w kadrze zdjęciowym zapragnęli zatrzymać pozytywne emocje.

Biblioteka przygotowała również szereg zadań dla ludzi życzliwych, których przecież w naszej szkolnej społeczności jest mnóstwo (szkolny dekalog człowieka życzliwego, układankę wyrazową cytatów o życzliwości, zabawy internetowe, losowanie zadań dla człowieka życzliwego).

W wielu miejscach szkoły pojawiły się także wydzieranki: Weź ze sobą dobre słowo.

To był dzień pełen życzliwości 🙂

 

 

 

Bądź pierwszym, który mnie pozna…

 

 

W ramach cyklu wystaw książek „Bądź pierwszym, który mnie pozna” zapraszam do obejrzenia i wypożyczenia następnych, nieprzeczytanych do tej pory, książek.

 

 

Jesienna dekoracja biblioteki

Coś się zmieniło w naszej bibliotece…;)

 

 

Przerwa na czytanie 2022

 

 

 

Idealna przerwa w pracy i nauce to… przerwa na czytanie! Tak właśnie było w środę 26 października. Aż 166 osób wzięło udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie!

 

 

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i zapraszam za rok 🙂 

 

 


 

„Bądź pierwszym, który mnie pozna”

 

 

Rozpoczynamy cykl wystaw książek pt. „Bądź pierwszym, który mnie pozna”.
Na wystawkach znajdziecie książki, które nigdy nie zostały wypożyczone z naszej biblioteki. Liczę na to, że dzięki Wam, każda książka z naszej biblioteki zostanie odkryta i przeczytana.

 

 


 

Narodowe Czytanie 2022

 

 

Na pamiątkę udziału naszej społeczności szkolnej w Narodowym Czytaniu w 2022 r., otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP podziękowanie wraz z pięknym wydaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji i z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

 

 


 

Znalezione w zakamarkach biblioteki

 

 

W zakamarkach biblioteki kryją się ciekawe książki. Zapraszam do obejrzenia i wypożyczenia.