Rok szkolny 2022/2023

 

 

II Ogólnopolski Zlot Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Winnej Górze

 

Przedstawiciele naszej szkoły (klasa 4b) byli w tym roku gośćmi w dawnej siedzibie generała Jana Henryka Dąbrowskiego – pałacu w Winnej Górze.

W drugim Ogólnopolskim Zlocie Szkół im.gen. J. H. Dąbrowskiego brały udział szkoły z wielu miejsc Polski. Nasi przedstawiciele mieli okazję poznać innych uczniów ze szkół imienia naszego patrona. W czasie zjazdu mieliśmy okazję zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Żyrzynem, zagrać w grę terenową na terenie parku pałacowego oraz zasmakować w specjałach kuchni włoskiej.

Dziękujemy za gościnę na terenie Pałacu Generała Dąbrowskiego.

 

 

 


 

 

Dzień patrona pod hasłem „Imieniny generała”

 

12 czerwca uczniowie klas 1-3 świętowali imieniny patrona szkoły – generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Z tej okazji uczestniczyli w nadaniu imienia „Zakątek Dąbrowskiego” szkolnemu ogródkowi sensorycznemu. Dla Patrona uczniowie zrobili kolorowe laurki, którymi ozdobiony został ogródek. W części oficjalnej, uczniowie klas 2, zagrali „Panie Janie” na dzwonkach, zaś pani wicedyrektor Emilia Korbanek, przecięła wstęgę. Potem był czas na świętowanie imienin.

 

 

 


 

 

Święto Konstytucji 3 maja 1791 z 8b

 

Uczniowie klasy 8b podczas lekcji wychowawczej zapoznali się z prezentacją przedstawiającą rys historyczny dzisiejszego Święta Konstytucji 3 maja.

 

 

 


 

 

Nasza Mała Ojczyzna

 

Na etyce zastanawialiśmy się, czym jest patriotyzm w dzisiejszych czasach i czym jest dla nas Mała Ojczyzna. Dla wielu jest to Starołęka, Minikowo i bliskie sercu okolice.

 

 

 


 

 

Symbole narodowe na języku polskim w klasach czwartych

 

Uczniowie klas IVa i IVb w tygodniu poprzedzającym długi, majowy weekend na zajęciach języka polskiego mieli okazję przypomnieć sobie informacje na temat symboli narodowych. Dowiedzieli się, że polskie prawo przewiduje specjalną ochronę flagi, godła oraz hymnu, ponieważ mają one niebagatelne znaczenie w budowaniu narodowej tożsamości.

Informacje te stanowiły punkt wyjścia do zajęć na temat najważniejszej pieśni dla Polaków – Mazurka Dąbrowskiego.

Dzięki projektowi:

  • poznaliśmy historię hymnu, czyli okoliczności, czas i miejsce powstania,
  • jego pierwotną nazwę,
  • zapoznaliśmy się z sylwetkami wielkich dowódców, którzy pojawili się w tekście,
  • przeanalizowaliśmy treść każdej ze zwrotek i dowiedzieliśmy się, że dzisiejszy tekst to tylko cztery zwrotki (ze zmienioną kolejnością) spośród pierwotnych sześciu.

Nasz hymn jest wyjątkowy, również dla nas – Poznaniaków, bowiem jedynym miastem, które pojawia się w jego treści jest właśnie Poznań!

 

 

 


 

 

Majowe Święta Narodowe – dni, o których należy pamiętać

 

Przygotowując się do świętowania uczniowie edukacji wczesnoszkolnej omówili znaczenie Świąt 1, 2, 3 maja. Utrwalili swoją wiedzę na temat symboli narodowych, poznali ważne wydarzenia z historii Polski i wykonywali patriotyczne prace plastyczne.

 

 

 


 

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

Z okazji świąt majowych, w ramach zajęć świetlicowych, dzieci przygotowały prace plastyczne nawiązujące do Polskiej flagi narodowej.

 

 

 


 

 

Święta majowe z 2b

 

Omówienie świąt oraz ich znaczenia dla Polski, rozmowy dotyczące umiejscowienie Polski w Europie oraz określenie najważniejszych cech Polski – sąsiedzi, waluta, województwa, polskie potrawy, góry, rzeki i miasta Polski.

 

 

 


 

 

Wiosenny happening na Minikowie z patronem szkoły

 

Klasy drugie z wyruszyły dziś z wiosennym pozdrowieniem na ulice Minikowa. Uczniowie wręczali mieszkańcom lub wrzucali do skrzynek pocztowych własnoręcznie zrobione tulipany, a także ulotki informacyjne dotyczące patrona naszej szkoły, wykonane przez uczniów klasy czwartej na lekcji etyki.

 

 

 


 

 

Drzewo Pokoju

 

Dzieci z Minikowskiej Podstawówki chcą pokoju na świecie i przyłączyły się do inicjatywy muzycznego protest songu przeciwko przemocy w Ukrainie i na świecie. Uczniowie klasy 5a, klas drugich i 3a wspólnie zaśpiewali piosenkę „Drzewo pokoju”. Dwie zwrotki, w języku polskim śpiewali uczniowie klas: 5a, 2a, 2b, 3a. Trzecią zwrotkę, w języku ukraińskim zaśpiewała Ilonka z klasy 4b.

 

 

 


 

 

Fredro dzieciom

 

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej poznawali wiersze Aleksandra Fredry.

 

 

 


 

 

Dzień Myśli Braterskiej

 

22 lutego, w dniu urodzin Roberta Baden-Powella – założyciela skautingu, obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. W naszej szkole wspólnie świętowali Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy. Święto to pozwala nam również pamiętać, jak wielką rolę odegrali Harcerze i Harcerki w Polsce w czasie II wojny światowej, którzy pokazali, co znaczą słowa przysięgi harcerskiej „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”.

 

 

 


 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

21 lutego odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Najmłodsi rozwiązywali rebusy, szukali najdłuższych słów, mierzyli się z łamańcami językowymi, poznali twórczość A. Fredry, szukali słów zapomnianych. Starsi uczniowie poznali historię języka polskiego, poszukiwali śladów łaciny w literaturze. QR kody pomogły zrozumieć znaczenie trudnych słów. Biblioteka pełna była zadań i zagadek językowych. Był to bardzo językowy dzień!

 

 

 


 

 

Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii

 

Z okazji Australia Day klasa IIa poznała sylwetkę niezwykłego podróżnika z Głuszyny, Pawła Edmunda Strzeleckiego i zdobywała wiadomości na temat najmniejszego kontynentu świata.

 

 

 


 

 

Konkurs wiedzy o patronie szkoły

 

Jan Henryk Dąbrowski – patron naszej szkoły to postać, która zapisała się na kartach historii Polski. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie dotyczącym faktów z życia bohatera. Wykazali się ogromną wiedzą za co zostali nagrodzeni. Gratulujemy!

 

 

 


 

 

O Powstaniu Wielkopolskim – lekcja historii w 2a

 

Dzieje Powstania Wielkopolskiego uczniom klasy 2a przybliżył pan Ryszard Zaczyński, prawnuk Wincentego, uczestnika walk o odzyskanie niepodległości na terenie Wielkopolski. Tata Mateusza opowiadając o powstaniu, pozwolił dzieciom poznać je również od praktycznej strony osób walczących i dowiedzieć się m.in. jak mundury niemieckie stawały się mundurami Wielkopolskiego Wojska, jakie żołnierze mieli wyposażenie, ile kg łącznie nosili ze sobą. Nie obyło się także bez ćwiczeń praktycznych. Po złożeniu uroczystej żołnierskiej przysięgi każdy otrzymał legitymację żołnierza Wojsk Wielkopolskich. To była wspaniała lekcja historii.

 

 

 


 

 

WSŁUCHANI – HISTORIE LOKALNE

 

 

Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w projekcie WSŁUCHANI – HISTORIE LOKALNE. Poniżej przedstawiamy filmik podsumowujący projekt.

LINK DO FILMU

 

 


 

 

Wyniki konkursu | KARTKA PETRIKOWSKA

 

 

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

 

 


 

 

Spotkanie z książką | Tydzień Wielokulturowości 

 

30 listopada odbyło się „Spotkanie z książką – czytam Tobie, a Ty mnie”, zorganizowane przez panie: Darię Nowicką i Renatę Balińską, w którym udział wzięli uczniowie klasy 3a i dzieci z Ukrainy z różnych klas. Czytaliśmy fragment książki „Przygody Koziołka Matołka. Cz. 1” w wersji polskiej i ukraińskiej. Następnie dzieci układały historyjki obrazkowe w kolejności wydarzeń.

 

 

 


 

 

Wycieczka 5a do Muzeum Powstania Wielkopolskiego

 

W Encyklopedii PWN czytamy, że: integracja społeczna, stan zorganizowania, zespolenia i zharmonizowania różnorodnych elementów tworzących zbiorowość społeczną. Dlatego w ramach tygodnia wielokulturowości klasa 5a wybrała się na wycieczkę do Cacao Republiki i Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

 

 


 

 

Tańce z różnych zakątków Europy | Tydzień Wielokulturowości

 

Klasy 2a i 2b uczyły się tańców z różnych zakątków Europy: poloneza, zorby, pasodoble i tańca ukraińskiego.

 

 

 


 

 

Spotkanie przy herbacie z uczniami i rodzicami | Tydzień Wielokulturowości

 

Integracja społeczności szkolnej z rodzinami dzieci z Ukrainy. W trakcie spotkania uczniowie oprowadzili rodziców po szkole, pokazując im swoje ulubione przestrzenie – klasę i ławkę, w której siedzą, salę gimnastyczną, świetlicę, bibliotekę. Wydarzenie zakończyło się nowymi znajomościami i wspólną grą w planszówki.

 

 

 


 

 

104. rocznica odzyskania Niepodległości

 

W dniu 10 listopada 2022 w naszej Szkole odbyły się uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy 5a, wspólnie z wychowawczynią i nauczycielem muzyki, przygotowali apel, podczas którego przybliżyli nam dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego wieloma zrywami patriotycznymi oraz walką o wolność.

 

 

Szkoła do hymnu 2022

 

W ramach akcji MEiN zachęcającej przedszkola, szkoły, placówki oświatowe i polonijne do wspólnego odśpiewania hymnu w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 nasza społeczność szkolna odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku akcja odbywa się już po raz piąty. Do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 152 960 uczniów oraz 396 495 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło się 20 434 szkół z całego kraju.

 

 


 

 

Świętowanie Dnia Niepodległości w 2a

 

Do Święta Niepodległości klasa 2a przygotowywała się wcześniej. Dzięki wystawie w szkole zapoznała się z dziejami naszego hymnu, korzystając z ilustrowanej mapy Polski, uczniowie poznawali wielkich Polaków, dzikie zwierzęta żyjące w naszym kraju i osobliwości naszych miast. Dzieci przygotowały również narodowe kokardy, którymi ozdobiły galowe stroje podczas szkolnej uroczystości.

 

 

 


 

 

Światełko dla Czerwca 56

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Światełko dla Czerwca 56. Jest to inicjatywa Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, w ramach której uczniowie oraz podopieczni współpracujących w ramach akcji szkół i przedszkoli w całej Polsce, biorą udział w upamiętnieniu ofiar oraz osób związanych z Poznańskim Czerwcem. W bliskim sąsiedztwie naszej szkoły, na Cmentarzu Minikowo, znajduje się grób kombatanta, uczestnika Poznańskiego Czerwca – Lecha Bartkowiaka (kwatera 4, rząd 5, miejsce 6). Na jego grobie zapaliliśmy pamiątkowy znicz z naklejką akcji Światełko dla Czerwca 56.

 

 

 


 

 

W Muzeum Rogala

 

Klasy 1 i 2a uczestniczyły w pokazie rogalowo-koziołkowym w Muzeum Rogala, gdzie przypomniały sobie legendę o powstaniu rogali, poznały recepturę i składniki używane do produkcji rogali świętomarcińskich i wspólnie je przygotowywały. Uczniowie poznali też elementy poznańskiej gwary i obejrzeli multimedialną prezentację o historii i dumach Poznania. W samo południe z okien muzeum wszyscy przyglądali się trykającym koziołkom.

 

 

 


 

 

Narodowe Czytanie 2022

 

Na pamiątkę udziału naszej społeczności szkolnej w Narodowym Czytaniu w 2022 r., otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP podziękowanie wraz z pięknym wydaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji i z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

 

 

 


 

 

Projekt Krokus

 

Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.

Janusz Korczak

 

Uczniowie naszej szkoły już wiedzą, co spotkało dzieci żydowskie podczas holokaustu. Rozumieją i mają w sobie dość empatii, żeby nie zamknąć się na pamięć o tamtych dzieciach. Potwierdzeniem tego stał się ponowny udział naszej szkoły w Projekcie Krokus zainicjowanym przez Holocaust Education Trust Ireland.

 

 

 


 

 

Karawana Opowieści w Teatrze Asz

 

Teatr Asz zaprosił klasę pierwszą i klasy drugie na Karawanę Opowieści. Bajarz Szymon opowiadał nam stare, słowiańskie legendy, m.in. o starej lipie, czarnym bzie, bochenku chleba i żywej wodzie. Bajania dzieci słuchały w skupieniu i z dużą ciekawością. Opowieściom towarzyszyły dźwięki kalimby, bębna i tank drumu. Spektakl powstał w ramach realizacji projektu „Słowianie u nas” Teatru Asz i Fundacji Tamitu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 

 

 


 

 

Wystawa pt. „Dzieje hymnu polskiego”
w Szkole Podstawowej nr 59 im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Poznaniu

 

 

Szkoła Podstawowa nr 59 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego zaprasza mieszkańców na wystawę pt. Dzieje Hymnu Polskiego. Jest to wystawa o polskim hymnie narodowym oraz jego twórcy – Józefie Wybickim. 26 lutego 2022 obchodziliśmy 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego – autora słów hymnu. Wystawa składa się z 12 roll-upów prezentujących opis historyczny dziejów hymnu Polski. Wystawa jest udostępniona placówce dzięki uprzejmości Instytutu Poznańskiego. Wcześniej prezentowana była na Wzgórzu św. Wojciecha. W Szkole podstawowej nr 59 jest wystawiana w terminie 17.10-31.10.2022.

 

 


 

 

„Dzieje hymnu polskiego”

 

Od 17 października 2022 uczniowie naszej szkoły mogą zapoznać się z wystawą „Dzieje hymnu polskiego”, przygotowaną przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponadto w bieżącym roku przypada 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym RP.

 

 

 


 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

/Wisława Szymborska/

 

29 września, po raz kolejny, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przyłączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i świętowania urodzin Janiny Porazińskiej, autorki m.in. „Szewczyka Dratewki”.