Patroni roku 2024 w bibliotece

Znacie patronów roku 2024 wybranych przez Sejm i Senat RP? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do biblioteki. Znajdziecie tu informacje o nich, a także zapoznacie się z twórczością niektórych z nich.

 


 

Nowości biblioteki!

Biblioteka zaprasza wszystkich do wypożyczenia naszych nowości wydawniczych. Jest w czym wybierać!

 


Akcja czytelnicza „Wypożycz książkę na Święta”

Przed nami kilka wolnych świątecznych dni. Oprócz przebywania z bliskimi osobami, miło spędzić czas z książką, dlatego zachęcam wszystkich do udziału w akcji czytelniczej „Wypożycz książkę na Święta”, która potrwa od 15 do 21 grudnia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w naszym coraz piękniejszym i bogatszym księgozbiorze.


Świąteczny pejzaż zimowy – konkurs recytatorski

7 grudnia odbył się konkurs recytatorski pt. „Świąteczny pejzaż zimowy”. Do konkursu przystąpiło jedenaście osób z klas 4-7. Niektórzy wykorzystali rekwizyty, żeby ich występ był jeszcze ciekawszy. Jury w składzie: p. Zofia Bilska, p. Renata Balińska i Kalina Kowalczewska z kl. 8, miało bardzo trudne zadanie. Poziom był wyrównany i niełatwo było wybrać najlepiej recytujących. Ostatecznie zdecydowano przyznać:

I miejsce Dominikowi Szumiłowskiemu z kl. 4b

II miejsce Adrianowi Szczepockiemu z kl. 4a

III miejsce Julii Suszce z kl. 7a

Wyróżniono także: Nikolę Wiaranowską z kl. 7b i Mariię Nesterenko z kl. 4a

Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za udział.


Wyniki konkursu „Ubrani w książkę”

1 miejsce – Katarzyna Maćkowiak – klasa VIa

2 miejsce – Urszula Skubich  – klasa IIIa

3 miejsce – Lena Kownacka  – klasa II

Wyróżnienia:

  1. Laura Magdalena Grzegórzko – klasa VIIb
  2. Szymon Skubich – klasa VIIa

Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do  udziału w kolejnych konkursach. Wręczenie nagród odbędzie się w przyszłym tygodniu.


Klasa 6a i prezentacja ulubionych książek


Klasa 5b i interaktywny quiz Kahoot

Uczniowie klasy 5b brali w udział w interaktywnym quizie dotyczącym ich szkolnych lektur :

„Chłopcy z placu broni” , „Pan Kleks” oraz „Opowieści z Narni”.


Konkurs plastyczny „Najładniejsza zakładka do książki”

Każdy, kto szanuje książki, używa zakładki do zaznaczenia miejsca, w którym przerwał czytanie książki. Między innymi w celu przypomnienia czytelnikom o konieczności jej używania, biblioteka ogłosiła konkurs na samodzielnie przygotowaną zakładkę. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Podczas oceny prac konkursowych wzięto pod uwagę: samodzielność wykonania zakładki, estetykę, pomysłowość i oryginalność.

Ostatecznie, spośród dwudziestu prac wyłoniono laureatów:

I miejsce – Lena Kownacka 2a

II miejsce – Nikodem Deka 1b

II miejsce – Maja Juś 3b

Jury postanowiło przyznać wyróżnienia następującym osobom: Oliwii Białas (1b), Kacprowi Cegielskiemu (1b), Soni Marzuchowskiej (1b), Natanowi Rogaszowi (1a), Oliwii Szczepockiej (1b), Antoniemu Wieczorkowi (2a).

Wszystkim uczestnikom dziękuję, a laureatom gratuluję.

 


Świat komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu może poszczycić się prężnie działającą Pracownią Komiksu, w której zgromadzono ponad 17 tysięcy komiksów z różnych państw świata!

Niektóre egzemplarze zostały zaprezentowane uczniom klas szóstych podczas wyjątkowych lekcji języka polskiego. Do naszej szkoły przywiózł je Pan dr Michał Traczyk, który jest kierownikiem Pracowni. Oprócz wystawki kilkudziesięciu tytułów komiksów, Pan Michał opowiedział uczniom kilka ciekawostek dotyczących komiksów i zaprosił do odwiedzenia swojego komiksowego królestwa.

 


Warsztaty pisania kreatywnego

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy ósmej mieli okazję uczestniczenia w warsztatach pisania kreatywnego, prowadzonych przez p. Annę Kapczyńską. Prowadząca zajęcia jest poznańską pisarką komedii obyczajowych
i kryminalnych oraz scenarzystką.

Uczniowie dowiedzieli się jak pisać ciekawe opowiadania, jak skonstruować fabułę, żeby zaintrygować czytelnika od samego początku, wciągnąć go w historię i nie pozwolić mu się oderwać.

Sami również spróbowali swoich sił tworząc krótkie opowiadania, w których, jak się okazuje, wyobraźnia i kreatywność naszych ósmoklasistów nie zna granic.

 


Wizyta przedszkolaków

Dziś w bibliotece mieliśmy wyjątkowych gości – pięciolatki z grupy „Myszki” z Przedszkola „Calineczka”. Dzieci, wraz z Paniami Wychowawczyniami, odwiedziły naszą bibliotekę z okazji Dnia Pluszowego Misia. Mali goście najpierw obejrzeli bibliotekę, posłuchali fragmentu książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego, pobawili się w detektywów, których zadaniem było odnalezienie ukrytych pluszowych misiów (były też inne zagadki). Na koniec otrzymali zakładki do książek w postaci misia i obejrzeli naszą szkołę.


Narodowe Czytanie

We wrześniu, tradycją naszej szkoły, stał się udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku czytaliśmy powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Oprócz przyjemności wspólnego czytania, otrzymaliśmy podziękowanie od Pary Prezydenckiej, pamiątkową pieczątkę oraz wyjątkowe wydanie powieści.

 


„Mała książka – wielki człowiek”

W ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, promującej czytelnictwo wśród dzieci, każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał dziś specjalną Wyprawkę Czytelniczą, w skład której weszły: książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” i broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.


Spektakl Dziady – w wykonaniu klasy 7a

 


 

Wycieczka klasy 5a do biblioteki pedagogicznej

 Klasa 5a w ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych, wzięła udział w warsztatach: „Wędrówki po Poznaniu -szlakiem bogatej historii Poznania, pięknych legend i urzekających zabytków”. Przeprowadzone zostały działania promujące książki zawierające wiadomości na temat historii naszego miasta.

 


 

Wystawa wszystkich nowości książkowych 

Wszyscy, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszych nowości książkowych, powinni
koniecznie nadrobić zaległości. Nowe książki, zakupione w ramach Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa, prezentują się wspaniale! Jednak ich przeznaczeniem nie jest jedynie
dekorowanie biblioteki, ale przede wszystkim CZYTANIE!
Każdy znajdzie coś dla siebie: mangi, komiksy, audiobooki z lekturami, literatura
obyczajowa, kryminały, fantastyka, przygoda, książki historyczne, książki o zwierzętach i
inne.
Książki czekają na Was!Akcja „Przerwa na czytanie”

24 października w naszej szkole 207 osób zrobiło sobie przerwę na czytanie w czasie lekcji.
W ten sposób wzięliśmy udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji
„Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”  i pobiliśmy nasze rekordy z
poprzednich lat! To była nasza czwarta „Przerwa na czytanie”.

Dziękuję za udział i zapraszam za rok! 


Wizyta w teatrze klasy 4b

Dnia 09.11.2023 klasa 4b odwiedziła teatr Animacji w Poznaniu. Klasa obejrzała spektakl ,,Cała nadzieja w jajku”. Spektakl ten pokazał uczniom, że wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem i tylko kiedy będziemy ze sobą współpracować, to będziemy w stanie coś osiągnąć. W spektaklu poruszono także również kwestie związane z ekologią i przyrodą.


Szkolny konkurs „Ubrani w książkę”

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie „Ubrani w książkę”
 
Aby wziąć udział w Konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie z założeniami projektu „sleeveface” .
Zgłoszenie następuje poprzez przesłanie zdjęcia na adres mailowy: konkursy@sp59poznan.pl
Termin nadsyłania prac upływa 1.12.2023r.
Ogłoszenie wyników nastąpi 8.12.2023r. na stronie internetowej szkoły.
Na uczniów czekają nagrody!

Dzień Postaci z Bajek

W dniu urodzin Walta Disneya obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Klasy trzecie również zorganizowały sobie takie święto. Były zabawy,  zagadki, rebusy, wspólne oglądanie i  przypomnienie sobie kultowych bajek.  Kto miał ochotę, przebrał się za bajkowego bohatera.

 


Spotkanie klas trzecich z Łukaszem Wierzbickim 

Uczniowie klas trzecich omawiali ostatnio lekturą „Dziadek i niedźwiadek”. Dziś spotkali się z jej autorem, Łukaszem Wierzbickim. Pan Łukasz przybliżył dzieciom historię niedźwiedzia Wojtka, walczącego z polskim wojskiem podczas II wojny światowej, uchylił rąbka tajemnicy, które przygody Wojtka są prawdą, a co sam wymyślił. Spotkanie było bardzo ciekawe i zabawne.

 


Pasowanie na czytelnika 

W pierwszy czwartek i piątek października, odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Po zapoznaniu z regulaminem biblioteki szkolnej oraz rozmowie o kulturalnym zachowaniu w bibliotece i zasadach dbania o książki, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie czytelnika i wypożyczyli swoje pierwsze książki.


Dzień Głośnego Czytania w bibliotece

W piątek, 29 września, odbyła się spontaniczna akcja głośnego czytania przez bibliotekarza, fragmentu książki pt. „Świat pełen nadziei: poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze” autorstwa Onjali Q. Rauf.

 

 


Przerwa z poezją

W piątek w naszej szkole odbyła się przerwa z poezją. 2 lipca obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w Kórniku, miejscowości położonej w niedalekiej odległości od naszej szkoły. Uczniowie przy akompaniamencie pana Kamila zaśpiewali ” Nic dwa razy się nie zdarza” w aranżacji muzycznej Sanah.

 


Narodowe Czytanie 

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, której patronuje Para Prezydencka. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Uczniowi czytali fragmenty powieści, objaśniali je, a potem wykonali do nich ilustracje.

 


Cykl wystaw najnowszych książek

Nasza biblioteka wzbogaciła się o ponad 400 nowych, pięknych, kolorowych, pachnących książek, komiksów i mang. Zostały one zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

Rozpoczynamy cykl wystaw książek pt. „Nasze nowości”. Na nowym regale wystawowym, co kilka dni, będą pojawiać się nowe książki, które można obejrzeć, ale przede wszystkim wypożyczyć. 

Koniecznie przyjdźcie do biblioteki!

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Rok szkolny 2023/2024

Nasza szkoła, już po raz drugi, przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, tym razem na lata 2021-2025.

Działania rozpoczęły się już w maju 2023 r. (m.in. wszyscy mogli wziąć udział w ankiecie). Wśród zakupionych ponad 400 książek, są te, które zaproponowaliście w ankiecie, a wkrótce znajdą się one na półkach. Książki, to nie jedyny zakup w programie. Niektórzy pewnie już zauważyli nowy regał, na którym są prezentowane książki. Na poszukujących ciszy, spokoju i wygodnego miejsca do poczytania na przerwie, czekają poduszki.

Nawiązaliśmy także współpracę z różnymi bibliotekami (Publiczną Biblioteką Pedagogiczną, Biblioteką Raczyńskich i Biblioteką Uniwersytecką) i innymi instytucjami. Zaplanowano rozmaite akcje czytelnicze, spotkania, warsztaty, konkursy, wystawki książek, projekty. 

Czeka nas kilka miesięcy atrakcji związanych z czytelnictwem. Na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Śledźcie plakaty, ogłoszenia i wiadomości na Librusie, na szkolnym profilu facebookowym, na stronie szkoły i w bibliotece.