Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

W środę, 8 maja, obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji przygotowano skrzynkę, do której uczniowie mogli wrzucać kartki z polecanymi tytułami książek, które ich zdaniem są warte przeczytania. Na podstawie zebranych propozycji powstał plakat i wystawka książek „Polecanych przez naszych czytelników”. Kilkunastu czytelników podjęło próbę stworzenia planu własnej książki. Kto wie, może wśród nich jest autorka lub autor bestsellera?

 


Majówka z książką

 


Światowy Dzień Książki i praw autorskich

W Dniu Książki i Praw Autorskich nasi czytelnicy projektowali okładki książek, wybierali ulubioną pozycję literacką, biorąc udział w „Pojedynku książek”. Niektórzy wzięli udział w „Polowaniu na książki”, Wszyscy chętni wylosowali w loterii kategorię książki, którą wypożyczyli do domu.

 


Dzień Ziemi w bibliotece

22 kwietnia w bibliotece obchodziliśmy Dzień Ziemi. Na czytelników czekały różne atrakcje: wystawka książek, kolorowanki i zabawy edukacyjne. Jednym z zadań było ułożenie hasła o tematyce ekologicznej. Oto niektóre z nich: segreguj śmieci dla przyszłości dzieci; dla młodszego pokolenia, aby była czysta Ziemia; śmieci segregujesz – Ziemię uratujesz; dbając o Ziemię, jednocześnie dbasz o siebie.

 


Dzień Poezji

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji w naszej bibliotece. Na wystawce można było obejrzeć wybrane tomiki poezji lub je poczytać albo wypożyczyć. Największą atrakcją było jednak tworzenie wspólnego wiersza. Właściwie powstały dwa odrębne wiersze – nieco szalone, ale w końcu poeta to człowiek z wyobraźnią, czasem abstrakcyjną 😉

 

Oto owoc wspólnego „poetyzowania”:

Poetą być – niełatwa sprawa

z wymyślaniem słów jest duża zabawa

i dawka śmiechu niemała

żeby książka dużo czytelników miała

i od głupot się nie kulała.

Aby poezja w nutach brzmiała

zacznij pisać już od rana

żeby kolorem wiosennym leciała

i prowadziła nas do gorącego lata.

Niech zima swe mrozy zamiata

a wiosna już wianki zaplata.

Bądź gotowy do lata ciepłego

i odpocznij od mrozu złego.

 

Złego mego zachowania

książkę złą twarz zasłania

przez co zachęca do czytania

i złe myśli od nas odgania.

A gdy się zaczytam

serce dobre mam

i coraz więcej książek znam.

A jak skończę czytać jedną

to po drugą zaraz biegnę

wszystkie naraz zjadam sam.

 


Patroni roku 2024 w bibliotece

Znacie patronów roku 2024 wybranych przez Sejm i Senat RP? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do biblioteki. Znajdziecie tu informacje o nich, a także zapoznacie się z twórczością niektórych z nich.


Nowości biblioteki!

Biblioteka zaprasza wszystkich do wypożyczenia naszych nowości wydawniczych. Jest w czym wybierać!

 


Akcja czytelnicza „Wypożycz książkę na Święta”

Przed nami kilka wolnych świątecznych dni. Oprócz przebywania z bliskimi osobami, miło spędzić czas z książką, dlatego zachęcam wszystkich do udziału w akcji czytelniczej „Wypożycz książkę na Święta”, która potrwa od 15 do 21 grudnia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w naszym coraz piękniejszym i bogatszym księgozbiorze.


Świąteczny pejzaż zimowy – konkurs recytatorski

7 grudnia odbył się konkurs recytatorski pt. „Świąteczny pejzaż zimowy”. Do konkursu przystąpiło jedenaście osób z klas 4-7. Niektórzy wykorzystali rekwizyty, żeby ich występ był jeszcze ciekawszy. Jury w składzie: p. Zofia Bilska, p. Renata Balińska i Kalina Kowalczewska z kl. 8, miało bardzo trudne zadanie. Poziom był wyrównany i niełatwo było wybrać najlepiej recytujących. Ostatecznie zdecydowano przyznać:

I miejsce Dominikowi Szumiłowskiemu z kl. 4b

II miejsce Adrianowi Szczepockiemu z kl. 4a

III miejsce Julii Suszce z kl. 7a

Wyróżniono także: Nikolę Wiaranowską z kl. 7b i Mariię Nesterenko z kl. 4a

Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za udział.


Narodowe Czytanie

We wrześniu, tradycją naszej szkoły, stał się udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku czytaliśmy powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Oprócz przyjemności wspólnego czytania, otrzymaliśmy podziękowanie od Pary Prezydenckiej, pamiątkową pieczątkę oraz wyjątkowe wydanie powieści.


„Mała książka – wielki człowiek”

 W ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, promującej czytelnictwo wśród dzieci, każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał dziś specjalną Wyprawkę Czytelniczą, w skład której weszły: książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” i broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.


Wizyta przedszkolaków

Dziś w bibliotece mieliśmy wyjątkowych gości – pięciolatki z grupy „Myszki” z Przedszkola „Calineczka”. Dzieci, wraz z Paniami Wychowawczyniami, odwiedziły naszą bibliotekę z okazji Dnia Pluszowego Misia. Mali goście najpierw obejrzeli bibliotekę, posłuchali fragmentu książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego, pobawili się w detektywów, których zadaniem było odnalezienie ukrytych pluszowych misiów (były też inne zagadki). Na koniec otrzymali zakładki do książek w postaci misia i obejrzeli naszą szkołę.


Dzień Życzliwości w Bibliotece

We wtorek, tradycyjnie obchodziliśmy w bibliotece Dzień Życzliwości. Najmłodsi czytelnicy mieli do wyboru: kolorowanki, labirynty i wykreślankę – wszystko powiązane tematycznie z obchodzonych świętem. Natomiast starsi uczniowie otrzymali kartę z zadaniami do wypełnienia. Oczywiście wszystkie zadania dotyczyły tematu życzliwości. Oprócz tego, jak zwykle, nie obyło się bez wypożyczenia ciekawej książki.


Akcja „Przerwa na czytanie”

24 października w naszej szkole 207 osób zrobiło sobie przerwę na czytanie w czasie lekcji.
W ten sposób wzięliśmy udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji
„Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”  i pobiliśmy nasze rekordy z
poprzednich lat! To była nasza czwarta „Przerwa na czytanie”.

Dziękuję za udział i zapraszam za rok! 

 


Pasowanie na czytelnika 

W pierwszy czwartek i piątek października, odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Po zapoznaniu z regulaminem biblioteki szkolnej oraz rozmowie o kulturalnym zachowaniu w bibliotece i zasadach dbania o książki, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie czytelnika i wypożyczyli swoje pierwsze książki.

 


Dzień Głośnego Czytania w bibliotece

W piątek, 29 września, odbyła się spontaniczna akcja głośnego czytania przez bibliotekarza, fragmentu książki pt. „Świat pełen nadziei: poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze” autorstwa Onjali Q. Rauf.

 


 

Cykl wystaw najnowszych książek

Nasza biblioteka wzbogaciła się o ponad 400 nowych, pięknych, kolorowych, pachnących książek, komiksów i mang. Zostały one zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

Rozpoczynamy cykl wystaw książek pt. „Nasze nowości”. Na nowym regale wystawowym, co kilka dni, będą pojawiać się nowe książki, które można obejrzeć, ale przede wszystkim wypożyczyć. 

Koniecznie przyjdźcie do biblioteki!