Z mPotęgą podbijamy kosmos!
Kosmiczna misja zakończona sukcesem!
Z końcem roku kalendarzowego nasza misja kosmiczna dobiegła końca. Wszystkim bardzo dziękujemy za aktywny udział w warsztatach.
Zajęcia sfinansowane ze środków Fundacji mBank
Gra terenowa
Gra terenowa połączona z aplikacjami, czyli kolejne zadania zrealizowane przez klasy 7 w ramach programu mPotęga.
Matematyczno-kosmiczne podchody
W grudniu uczniowie klasy 7a zmierzyli się z matematyczno-kosmicznymi podchodami. Podążając po szkolnych korytarzach, w parach musieli wykonać zadania ukryte w QR Codach, zapisane szyfrem Morsa czy widoczne dopiero po użyciu światła UV. Rozwiązywali test w wordwall oraz poszukiwali nazw planet w nietuzinkowej wykreślance.
Wyniki konkursu – konstrukcja rakiety kosmicznej
Wyniki konkursu realizowanego w ramach projektu „Z mPotęgą podbijamy Kosmos” – wykonanie konstrukcji przedstawiającej rakietę.
1 miejsce Zofia Mielcarek 8b oraz Maja Staniszewska 8a
2 miejsce Patryk Piasecki 8c
3 miejsce Bartłomiej Magos 8b
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu 🙂
Misja kosmiczna na Ganimedesa
Na zajęciach planujemy misję kosmiczną na jeden z najciekawszych księżyców w naszym Układzie Słonecznym – Ganimedesa. Poniżej zdjęcia skafandra kosmonauty na bazie graniastosłupów.
Space Escape Room „Powrót na Ziemię”
[zapraszam do gry- skanuj telefonem kod QR]
Za pośrednictwem gry uczniowie powtarzali i utrwalali wiedzę o pierwiastkach, potęgach i równaniach – aby znaleźć kod umożliwiający uruchomienie statku kosmicznego wykonywali ukryte zadania.
W poszukiwaniu znaków kosmicznych na Ziemi
Uczniowie dzięki technologii AR i kostkom Merge Cube poznali zasady tworzenia się Układu Słonecznego, który mieli na wyciągnięcie ręki. Zobaczyli kratery, które powstały na skutek uderzeń meteorytów oraz dowiedzieli się, co tak naprawdę pozbawiło życia dinozaury. Dzięki AR mieli nawet okazję spotkać parę T-rex’ów na swojej drodze po parku.
Konkurs „Z mPotęgą podbijamy kosmos”
Wyniki konkursu organizowanego w ramach projektu „Z mPotęgą podbijamy kosmos”
I miejsce – Maja Staniszewska 8a
II miejsce – Antoni Rybarczyk 7c
III miejsce – Anna Zaremba 7c oraz Robert Aluchna 7a
Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za ogromne zaangażowanie w wykonane projekty.
Prace uczniów można podziwiać na korytarzu szkolnym.
28.10.2021 r., podczas wizyty studyjnej, gdy nasza placówka ubiegała się o tytuł „Szkoły promującej zdrowie”, nasi uczniowie zaprezentowali również działania realizowane w ramach projektu „Z mPotęgą podbijamy kosmos”. Wykonana przez uczennice klasy 7b kosmiczna wystawa w tym miesiącu przekształciła się w Escape Room pełen matematycznych zagadek. QR cody, informacje zaszyfrowane w lustrzanym odbiciu, niewidzialne pismo, kłódki na szyfr – to tylko część zadań, z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie…
Na szczęście wszystkim grupom udało się wrócić na Ziemię… 🙂
Uczniowie zainspirowani filmem „Niewyobrażalna Liczba Planet w Kosmosie” poszukiwali małych i dużych liczb we wszechświecie.
Większość planet Układu Słonecznego ma atmosferę, jednak skład chemiczny tych atmosfer jest różny od atmosfery Ziemi. Tylko atmosferę ziemską tworzy powietrze, będące mieszaniną gazów i aerozoli. Atmosfera i powietrze nie są więc synonimami. Atmosfera jest gazową powłoką okrywającą ciało niebieskie. Atmosfera Wenus składa się głównie z dwutlenku węgla, atmosfery Jowisza i Saturna – z wodoru, a Tytana (księżyca Saturna) – z azotu. Powietrze atmosferyczne, mimo materialnej postaci, jest bezbarwne, co mocno utrudnia obserwacje zjawisk w nim zachodzących. A przecież skład chemiczny i właściwości fizyczne powietrza warunkują i podtrzymują życie na Ziemi. W październiku uczniowie klas ósmych teoretycznie poznawali właściwości pierwiastków i związków wchodzących w skład atmosfery ziemskiej oraz uczyli się je otrzymywać i sprawdzać ich właściwości w praktyce podczas wykonywania doświadczeń.
27.09.2021 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kosmicznej niespodziance – wystawie w blasku świateł UV -przygotowanej przez uczennice klasy 7b pod opieką Pani Emilii Korbanek. Było naprawdę odlotowo!
Projekt stworzenia kosmicznej wystawy rozpoczął się od planowania. Najbardziej zaangażowane Katarzyna Ida oraz Amelia Łuczak zwymiarowały pomieszczenie, ustaliły ile metrów papieru będzie potrzebne do przygotowania projektu. Zaplanowały wszystkie działania i podzieliły je na kolejne spotkania. Ustaliły listę potrzebnych materiałów oraz ich kosztorys. Kiedy etap planowania został zakończony zabrały się za część prac plastycznych. Było projektowanie, rysowanie, malowanie, konstruowanie – tak, aby efekt końcowy mógł błysnąć w lampach UV.
Wystawę mogli podziwiać wszyscy uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy kreatywności uczennicom klasy 7b 🙂
W dniach 09.09-10.09.2021 nasza szkoła w ramach projektu „Podbijamy kosmos z mPotęgą” zamieniła się w laboratorium. Nasz specjalny gość – pan Robert Przybylski z firmy Pasjonaci przeprowadził warsztaty dla uczniów klas 7-8. Nasi wychowankowie przyglądali się niezwykłym zjawiskom fizycznym. Wykonali fascynujące eksperymenty związane z siłą grawitacji, ruchami w kosmosie, prędkością światła. Poznali również działanie laserów.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Fundacji mBank.