1 października, 2023

 

BohaterON – włącz historię! to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej.

Chcąc upamiętnić kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego w ostatnim tygodniu września, uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły włączyli się również w kampanię. Na lekcjach religii, klasy uczestniczyły w prowadzonych zajęciach poświęconych tematyce bohaterów Powstania Warszawskiego. Z pomocą krótkich filmów, uczniowie z zainteresowaniem słuchali o wydarzeniach z roku 1944. Po zajęciach teoretycznych, podzieleni na grupy zaczęli tworzyć plakat, na którym umieścili informacje z czym tak naprawdę mierzyli się uczestnicy Powstania Warszawskiego. Szukali odpowiedzi na pytania: Co czuli, tak młodzi ludzie godzący się na walkę, a niejednokrotnie na śmierć? W jaki sposób walczyli, co ich motywowało do walki o wolność Ojczyzny? Pochylali się także nad aspektami moralnymi; wyborem między przykazaniem „nie zabijaj” a walką z wrogiem. Odpowiedzi na nurtujące ich pytania umieścili na plakacie stworzonym w formie infografiki, ubogacając go różnymi rysunkami upamiętniającymi powstanie.

Dla wielu uczniów, był to nie tylko udział w projekcie edukacyjnym, ale przede wszystkim poznanie Powstania Warszawskiego z innej strony. Nie tylko żołnierzy walczących o wolny kraj, ale przede wszystkim młodych chłopców i dziewcząt, którzy musieli dorosnąć wcześniej, szybciej niż ich rówieśnicy i podjąć życiową decyzję, od której liczyły się losy swoich rodzin, miasta, kraju. Postawą miłości bliźniego, zagrzewali do walki, wnosili nadzieję, niejednokrotnie oddawali życie, bo nie chcieli zostawiać tych, z którymi zdecydowali się służyć wolnej Ojczyźnie.


wstecz