25 października, 2019

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii.
Klasa 3A oraz klasy siódme włączyły się do akcji porządkując zaniedbane groby na cmentarzu parafialnym oraz zapalając znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich, przy pomniku żołnierzy radzieckich oraz na grobie zmarłych nauczycieli.

W ramach akcji „Szkoła Pamięta” klasa 3a wykonywała i wysyłała kartki do bohaterów Powstania Warszawskiego. Uczniowie czytali i opracowywali lekturę Joanny Porazińskiej pt:”Asiunia”.

Uczniowi klasy 5b wzięli udział w krótkiej lekcji historii i zapalili symboliczny znicz pamięci w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości: Muzeum Martyrologii Wielkopolan -Fort VII

Działania klasy 1 a i 1 b w ramach projektu „Szkoła pamięta”

  1. Szkoła Pamięta. Rozmowa na temat wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na podstawie książki „Zaklęcie na W”. Uwrażliwianie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Wykonanie ilustracji do wysłuchanej książki. Omówienie znaczenia Hymnu Narodowego. Przypomnienie postaci gen, J. H Dąbrowskiego, patrona szkoły.
  2. Zapoznanie uczniów z postacią Ireny Sendlerowej na podstawie książki „List w butelce”
  3. Włączenie się do akcji BohaterOn włącz historię.

Działania klasy 2a
1. Pogadanka na temat wybuchu II wojny światowej i powstania warszawskiego. Wspólne oglądanie odcinka „Romek” serialu „Wojna i ja”.
2. Przygotowanie kartek do powstańców warszawskich w ramach akcji „Bohateron. Włącz historię”.
3. Zapoznanie z opowiadaniem „Jeszcze Polska…” z książki Kazimierza Szymeczko „A to historia!”. Omówienie znaczenia hymnu narodowego i postaci gen. J. H Dąbrowskiego, patrona szkoły.
4. Omówienie historii godła polskiego i jego wyglądu na przestrzeni dziejów. Znaczenie barw narodowych.

II b uczestniczyła w zajęciach patriotycznych, w czasie których rozmawiała o symbolach narodowych, ich znaczeniu dla naszego kraju oraz o bohaterach naszej wolności.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w klasie 3b przeprowadzona zostały zajęcia o szacunku i pamięci jaką powinniśmy okazywać zmarłym, tym bliskim, ale także i tym, których nie znaliśmy. Dzieci wykonały również pracę plastyczną „Pamiętamy”.

SZKOŁA PAMIĘTA O BOHATERACH

Akcja organizowana przez A. Ostrowską i E. Korbanek dla uczniów klas 1-8  polegająca na upamiętnieniu  Bohaterów minionych lat przez zapalenie zniczy na grobach osób, które walczyły o wolność naszej Ojczyzny.   Stworzenie fotorelacji z miejsc z odwiedzonych przez uczestników akcji.


wstecz