Oto najważniejsze działania i wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017  w celu zwiększenia i polepszenia czytelnictwa w naszej szkole

1. Przeprowadzenie uroczystości „Pasowania na czytelnika” w klasie I, dzięki której uczniowie pierwszych klas mogą samodzielnie wypożyczać książki.
  2. Dla zwiększenia czytelnictwa w naszej szkole od września prenumerujemy czasopismo dla dzieci „Świerszczyk”.
  3. W ramach rozwoju czytelnictwa w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b funkcjonuje „Klub Franklina” i „Klub Elmera” skierowany do dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci oprócz słuchania bajek o przygodach uroczego żółwika i słonia mają okazję wykonać prace plastyczne.
  4. Działalność Klubu Przyjaciół Biblioteki, w którym uczniowie pomagają młodszym kolegom i koleżankom w wyborze ciekawych książek, zachęcają do czytania poprzez tworzenie wystaw, dekorowanie biblioteki by była jeszcze bardziej estetyczna i kojarzyła się, szczególnie najmłodszym uczniom, z fajnym miejscem, które warto odwiedzać.
  5. Współorganizowanie akcji „Starszak-maluchowi”, w której uczniowie starszych klas czytają bajki, opowiadania i zachęcają do czytania książek młodszych kolegów i koleżanki.
  6. Zorganizowanych zostało kilkanaście lekcji bibliotecznych w klasach 1-6.
  7. Ważnym aspektem zwiększenia i polepszenia czytelnictwa jest udział nauczycieli w zewnętrznych warsztatach czytelniczych na temat książek i ich roli w życiu dziecka.
  8. Wywieszanie plakatów z nowościami wydawniczymi, które biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach by przyciągnąć uczniów i zachęcić do wypożyczania.
  9. Zorganizowanie dyżuru bibliotecznego w okresie ferii zimowych by uczniowie mieli dostęp do książek również w okresach wolnych od zajęć dydaktycznych.
  10. Zorganizowanie „Dnia postaci z bajek i książek”.
  11. Zorganizowanie Biblioteczki rodzica dzięki, której rodzice mogą pożyczać a także ofiarować książkę do wspólnego użytkowania.
  12. Odbył się warsztat z wydawnictwem Papilon, na którym dzieci z klas 0-1 mogły posłuchać a potem narysować przygody uroczego słonia Elmera.
  13. Odbyło się spotkanie klas 2 i 3 z pisarzem Łukaszem Wierzbickim.
  14. Organizowanie spotkań z książką w ramach „Czytanie na dywanie”.
  15. Zorganizowanie konkursów bibliotecznych: „Mój ulubiony, książkowy bohater” dla dzieci z klas 1-3, „Dokończ opowiadanie’ dla klas 4-6.
  16. Zorganizowanie Loterii używanych zabawek, z której dochód (257 zł) zostanie przeznaczony na zakup nowości wydawniczych dla dzieci.
  17. Zorganizowanie Dnia w bibliotece (9.06.2017), w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2b.
  18. Regularne zachęcanie dzieci do oddawania do biblioteki niepotrzebnych, przeczytanych książek a przede wszystkim lektur.
  19. Po raz pierwszy szkoła nasza brała udział w projekcie „Jak nie czytam jak czytam”( 6.06.2017) polegający na jednoczesnym czytaniu wszystkich uczniów naszej szkoły.
  20. Projekt czytelniczy – ma na celu zachęcenie do przeczytania konkretnej książki.
  21. Festiwal Nauki – zadanie odwołujące się do znajomości literatury.