Promocja i rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2017/2018.

Do najważniejszych zadań  jakie zostały zrealizowane  należą:

  1. Przeprowadzenie uroczystości „Pasowania na czytelnika” w klasach I, dzięki której uczniowie pierwszych klas mogą samodzielnie wypożyczać książki (listopad 2017)
  2. Dla zwiększenia czytelnictwa w naszej szkole od września kontynuujemy prenumeratę czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” oraz „Biblioteka w szkole”.
  3. W ramach rozwoju czytelnictwa w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b funkcjonuje „Klub Franklina”. Dzieci oprócz słuchania bajek o przygodach uroczego żółwika i słonia mają okazję wykonać prace plastyczne, rozwiązać łamigłówki i zadania.
  4. Działalność Klubu Przyjaciół Biblioteki, w którym uczniowie pomagają młodszym kolegom i koleżankom w wyborze ciekawych książek, zachęcają do czytania poprzez tworzenie wystaw, dekorowanie biblioteki by była jeszcze bardziej estetyczna i kojarzyła się, szczególnie najmłodszym uczniom, z fajnym miejscem, które warto odwiedzać, pomocą przy opracowywaniu nowych zbiorów.
  5. Kontynuowanie akcji „Starszak-Maluchowi”, w której uczniowie starszych klas czytają bajki, opowiadania i zachęcają do czytania książek dzieci z młodszych klas.
  6. Zorganizowanych zostało kilka lekcji bibliotecznych w klasach 1-7.
  7. Ważnym aspektem zwiększenia i polepszenia czytelnictwa jest udział nauczycieli w zewnętrznych warsztatach czytelniczych na temat książek i ich roli w życiu dziecka.
  8. Wywieszanie plakatów z nowościami wydawniczymi, które biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach by przyciągnąć uczniów i zachęcić do wypożyczania.
  9. Zaplanowanie dyżuru bibliotecznego w okresie ferii zimowych by uczniowie mieli dostęp do książek również w okresach wolnych od zajęć dydaktycznych.
  10. Wspieranie Biblioteczki rodzica i Biblioteczki Nauczyciela dzięki, której rodzice mogą pożyczać a także ofiarować książkę do wspólnego użytkowania.
  11. Od października 2017 działa Klub Małego Czytelnika skierowany do dzieci klas 1-3 przebywających w piątkowe popołudnie w świetlicy szkolnej.
  12. Zorganizowanie konkursów bibliotecznych: „Skarpetki do pary”, „Jak wygląda mól książkowy”, „Dokończ opowiadanie”.
  13. Zaplanowanie Loterii używanych zabawek, z której dochód został przeznaczony na zakup książek.
  14. Pozyskanie kilkudziesięciu książek, ofiarowanych przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.
  15. Projekty czytelnicze realizowane w poszczególnych klasach.
  16. Spotkania czytelnicze dla dzieci z Przedszkola Calineczka.
  17. Zakupienie kilkudziesięciu lektur.

Czytanie książek jest fantastyczne, ale równie inspirujące i fascynujące jest zamienianie się w autora. Uczniowie klasy 3 przygotowali komiksy, których bohaterami były litera „Ó” i „u”. Zadanie to spodobało się tak bardzo, że zachęciliśmy do wspólnego „wyturlanego” opowiadania wszystkich uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie oddziału przedszkolnego kostkami wyturlali, czas, miejsce akcji, bohatera, oraz magiczny przedmiot. Każda klasa dopisywała swój fragment opowiadania, a na koniec w każdej klasie powstały książki z całym opowiadaniem. Zabawa była super! Zachęceni sukcesem uczniowie klasy trzeciej sami przygotowali rymowanki do przedstawienia na zakończenie roku szkolnego.

21 marca klasa 1 i 2 zorganizowały Happening Czytelniczy. Uczniowie na zajęciach komputerowych samodzielnie przygotowali ulotki promujące czytelnictwo, które rozdawali na Minikowie. W ramach Wiosny czytelniczej powstały filmy reklamujące ulubione książki uczniów klas 3, oraz sonda czytelnicza przeprowadzona wśród rodziców i pracowników naszej szkoły.

Klasa trzecia przygotowała przedstawienie na motywach bajki, lubianej przez wszystkie dzieci „Czerwony Kapturek” Jana Brzechwy. Mogli ją obejrzeć zarówno uczniowie naszej społeczności jak i rodzice. Aktorzy zebrali gromkie brawa i gratulacje.

Uczniowie klasy 3 Franek, Ula i Filip wzięli udział w międzyszkolnym konkursie  „WIEM CO CZYTAM” . Musieli wykazać się znajomością lektur, legend i baśni napisali opis i zaproszenie, a po wysiłku były lody.

Dzisiaj szkołę odwiedził Łukasz Wierzbicki autor naszych ulubionych książek. Opowiedział nam o Aleksandrze Dobie i jego niezwykłej przygodzie, którą opisał w książce „Ocean to pikuś”.

Klasa 3 z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, obchodziła 2 kwietnia urodziny Andersena. Rozpoznawaliśmy znane i lubiane baśnie, wszyscy przebrali się za krasnoludki, było wiele zadań, zagadek  i łamigłówek a na koniec tradycyjny tort urodzinowy.