Kolejne spotkanie z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom” za nami. Tym razem gościem była p. Karolina Jankowiak, która przeczytała fragment książki „Efekt domina” Dominiki Kulczyk.
Na następne spotkanie zapraszamy 17 grudnia.

Z okazji Mikołajek, w cyklu „Nauczyciel czyta uczniom”, tym razem książkę o zwyczajach adwentowych, czytała uczennica klasy 5b.

Mikołajki u Kowalików
Z okazji Mikołajek klasa 2a wysłuchała fragmentu „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz na temat tego dnia u rodziny Kowalików. Odwiedziła też bibliotekę, aby poznać inne książki tej poznańskiej pisarki. Choć „Jeżycjada” musi jeszcze na nich poczekać, to dzieci mogą przeczytać  inne, przeznaczone dla ich wieku.

LET’S READ!
Raz w miesiącu na lekcji języka angielskiego czytamy w oryginale a następnie piszemy mały raport czytelniczy. Do naszej dyspozycji mamy około 150 książeczek wydawnictwa Usborne na różnych poziomach zaawansowania.

Kolejne wtorkowe spotykanie z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom” za nami. Kontynuujemy czytanie książki „Jagiełło pod… prysznicem”. Tym razem uczniowie mieli okazję posłuchać Pani Agnieszki Piszczek.

Klasa 2a nie tylko czyta książki, ale tworzy również swoje własne.
Nasza elektroniczna książka pod tytułem „My room – our book” – napisana w języku angielskim
Życzymy miłej lektury.
https://issuu.com/karolinajankowiak/docs/my_room_-_our_book.pptx
https://issuu.com/karolinajankowiak/docs/my_room___2.pptx
To są linki do książeczek interaktywnych.

Działania czytelnicze w klasie 1a

W klasie pierwszej „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej stały się pretekstem do „wyturlania”sobie psa. W czasie zajęć „W to mi graj” powstały nasze pięciopsiaczki.

Klasa pierwsza w czasie zajęć tworzyła gry planszowe. Oczywiście tematem były ulubione bajki i ich bohaterowie.

Udział w projekcie „Czytadełko”. Realizacja wieży czytelniczej z zaangażowaniem rodziców. Założenie klasowego Klubu Czytających. Czytanie książki „Dzieci i z ulicy Tulipanowej”, „Ocean to pikuś”
Zachęcanie do czytania w czasie przerw.

Dnia 22 listopada 2019 r. klasa 4a na lekcji języka polskiego wybrała się na zajęcia do Biblioteki Szkolnej. Pani Bibliotekarka, opowiedziała uczniom o swojej pracy i pokazała zasoby szkolnej biblioteki. Największą popularnością wśród uczniów cieszyły się najnowsze nabytki, które szkoła mogła zakupić ze środków otrzymanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wielu uczniów tego dnia wypożyczyło książki… Zatem miłej lektury …

Klasa VIc na lekcji wychowawczej rozwiązywała interaktywny Quiz Kahoot – wszystkie pytania w quizie dotyczyły przeczytanych przez uczniów lektur. Uczniowie dzielili się również swoimi opiniami na temat wspomnianych w Kahoot lekturach.

Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się we wrześniu o wiele nowych, wspaniałych książek i książeczek w języku angielskim. Każdy uczeń znajdzie tu coś dla siebie- zarówno ten początkujący w nauce języka, jak i ten bardziej zaawansowany.

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się również w literaturę anglojęzyczną. W księgozbiorze pojawiły się książki wydawnictwa Usborne – są to książki dostosowane do różnego poziomu znajomości języka – będą więc idealne zarówno dla pierwszaków jak i dla ósmoklasistów.
Dodatkowo biblioteka szkolna została zaopatrzona w anglojęzyczne klasyki literatury dziecięcej takie jak:
From head to toe, The very busy spider, Brown bear what do you see? – Erica Carle
Klasa 2a miała okazję  wypożyczyć i   poczytać książkę pod tytułem:
The Very Hungry Caterpillar – napisaną przez Erica Carle.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Klub Przyjaciół Biblioteki przygotował wystawkę książek, których bohaterami są misie. Czytelnicy, odwiedzający w tym dniu bibliotekę, chętnie wypożyczali przygotowane dla nich książki, przytulając przy okazji, czekające na nich, maskotki.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia klasę 2a odwiedziła pani bibliotekarka, Renata Schab, która czytała dzieciom fragmenty książki „Dziadek niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego.

Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się we wrześniu o wiele nowych, wspaniałych książek i książeczek w języku angielskim. Każdy uczeń znajdzie tu coś dla siebie- zarówno ten początkujący w nauce języka, jak i ten bardziej zaawansowany.
Na jednej z lekcji j.angielskiego klasa 2 mogła pobawić się w odgadywanie dzikich zwierząt z kart książki oraz sprawdzić swoją sprawność, próbując wykonać proponowane w innej książeczce czynności. Z kolei klasy 3 i 5 wykonywały rysunki do wybranego fragmentu przeczytanej na lekcji książki.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa książek związanych z tą tematyką. Zajęcia klas młodszych odbywały się w oparciu o książkę „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej” Joanny Krzyżanek. Uczniowie podawali tez przykłady łamania praw w znanych bajkach.

NARODOWE CZYTANIE
We wrześniu klasa 7a wzięła udział w akcji Narodowego Czytania – 8 nowel. Czytaliśmy „Katarynkę” B. Prusa, „Sachem” H. Sienkiewicza i „Dym” M. Konopnickiej.

Lekcja projektowa w klasie 5b „Książka- moje hobby”.

„Nauczyciele czytają uczniom”

19 listopada, na piątym już spotkaniu z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”, rolę lektora przyjął pan Benedykt Rybarczyk, który przeczytał następny rozdział książki „Jagiełło pod…prysznicem”.
Na następne spotkanie zapraszamy już 26 listopada!

„Klub Małego Czytelnika” to spotkania czytelnicze dla dzieci ze świetlicy szkolnej. W tym roku kontynuujemy spotkania z literaturą Justyny Bednarek. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa zajęcia rozpoczęliśmy od czytania zakupionej z tego programu trzeciej już części o przygodach uroczych skarpetek – „Banda Czarnej Frotte”. Po przeczytaniu każdego fragmentu dzieci dyskutują o tym co usłyszały, wykonują prace plastyczne i zastanawiają się jaka przygoda czeka na skarpetki w następnym rozdziale.

Rozszerzona rzeczywistość „Małego Księcia”.  Klasa 7a podczas pracy z lekturą zrealizowała innowację pedagogiczną, która pozwoliła na poznawanie rozszerzonej  rzeczywistości historii Małego Księcia. Technologia AR zabrała nas w wirtualny świat, gdzie dymiące wulkany na planecie były na wyciągnięcie ręki, gdzie trzeba było wyrywać boababy i zaopiekować się lisem. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję pracować w ten sposób z lekturą. Książki z AR trafiły do naszej szkoły dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa i są dostępne w naszej bibliotece. 

13 listopada klasa VIa miała okazję wcielić się w twórców książki, bowiem tworzyli leporello, czyli harmonijkową, bezoprawową kompozycję graficzną.
Celem zajęć było powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat lektury Hobbit, czyli tam i z powrotem, dlatego w pracach znalazły się informacje dotyczące tej wyjątkowej pozycji wydawniczej.

„Nauczyciele czytają uczniom”

12 listopada odbyło się w bibliotece czwarte spotkanie z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”. Pani Klaudia Dera – pedagog, przeczytała kolejny rozdział książki „Jagiełło pod… prysznicem” autorstwa Pawła Wakuły.

8 listopada 2019r. klasa VIb miała okazję wcielić się w twórców książki, bowiem tworzyli leporello, czyli harmonijkową, bezoprawową kompozycję graficzną, która wyglądem przypomina książeczkę dla najmłodszych.
Celem zajęć było powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat lektury Sposób na Alcybiadesa, dlatego w pracach znalazły się perypetie klasy VIIIa oraz przeuroczego i poczciwego historyka – profesora Misiaka.

„Nauczyciele czytają uczniom”

5 listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji, Pani Sandra Wilczyńska – psycholog szkolny, przeczytała nieznaną uczniom bajkę pt. „Słonik i zając”, a następnie rozmawiała ze słuchaczkami na jej temat. Było to trzecie spotkanie z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”. Na następne zapraszamy 12 listopada, o godzinie 10.45, do biblioteki.

„Nauczyciele czytają uczniom”

29 października, we wtorek, podczas dużej przerwy w bibliotece, odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”. Tym razem naszym gościem była Pani Wicedyrektor Anna Pakura. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali historii Mieszka I, opisanej przez Pawła Wakułę w książce „Jagiełło pod… prysznicem”.
Kolejne spotkanie we wtorek 5 listopada. Zapraszamy!

24 października obchodzimy Światowy Dzień Origami.
W naszej bibliotece znajdziecie książki, które pomogą Wam w tworzeniu papierowych figurek.
Zapraszamy do wypożyczania.
25 października to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, ale także Dzień Kundelka.
Jeśli jesteście miłośnikami psów, a zwłaszcza kundelków, to zapraszamy do biblioteki – na półkach znajdziecie wiele książek na ten temat.
28 października obchodzimy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Wszystkie osoby, które czują, że ich nerwy są zszargane, serdecznie zapraszamy do biblioteki. Na pewno znajdziemy dla nich lekarstwo w postaci książki.

„Nauczyciele czytają uczniom”

We wtorek, 22 października, w bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”. Pierwszym gościem – lektorką, była Pani Dyrektor Magdalena Górecka. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. „Jagiełło pod… prysznicem” autorstwa Pawła Wakuły.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie 29 października o godz. 10.45.

16 października 2019r. w klasie VIa miała miejsce nietypowa lekcja języka polskiego – lekcja otwarta. Jej wyjątkowość polegała na tym, że podczas pracy odwiedziło nas kilkoro gości. Wśród nich znalazły się: Pani Dyrektor Magdalena Górecka, Pani Wicedyrektor Anna Pakura oraz Panie Renata Schab, Klaudia Dera i Sandra Wilczyńska.
Celem naszych zajęć było podsumowanie cyklu zajęć o lekturze Felix, Net i Nika oraz Gang niewidzialnych ludzi. Służyć temu miało stworzenie lapbooka, czyli teczki tematycznej, w której znalazły się różne informacje, quizy, zagadki i ciekawostki na temat omawianej książki. Mamy nadzieję, że nasze „książki na kolanach” zachęcą młodszych kolegów do zapoznania się z tą pozycją czytelniczą

11 października 2019r. klasa VIb porzuciła zeszyty ćwiczeń i podręczniki i z ochotą zabrała się za wykonywanie lapbooka, czyli interaktywnej teczki, w której znalazły się informacje dotyczące lektury Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi.
Prace wypełniły okienka z rysunkami, planem wydarzeń, charakterystyką głównych bohaterów, opisy najzabawniejszych przygód czy różnorodne ciekawostki. Tworzenie teczki pozwoliło odkryć wiele talentów: estetycznych, plastycznych, kaligraficznych oraz redakcyjnych.

Wczoraj do biblioteki wprowadziły się sympatyczne dinozaury, które będą dopingować uczniów podczas całorocznego konkursu czytelniczego pt. „Dinozaury nie czytały… i wyginęły”. Dlaczego nasze dinozaury nie wyginęły? Przekonajcie się sami, podczas wizyty w bibliotece.

Od nowego roku szkolnego w Oddziale Przedszkolnym kontynuujemy „Klub Franklina”. Na cotygodniowych zajęciach czytelniczych dzieci mogą posłuchać o ciekawych przygodach sympatycznego żółwia Franklina, poznać jego przyjaciół i podyskutować na wiele tematów. W tym roku dzieciom czyta między innymi Kasia z klasy IVa.” 

W klasie 7b podczas lekcji wychowawczej uczniowie dyskutowali na temat czytania, reklamowali ciekawe książki, zachęcali do czytania. Podsumowaliśmy miesiąc wrzesień pod kątem ilości przeczytanych książek.

Klasa II b  – Realizacja całorocznego projektu „Czytadełko”. – Wspólne czytanie książki „Kropka” Petera Reynolsa i „Trzy kropki” Joanny Olejarczyk w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. – Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i urodzin Janiny Porazińskiej: wspólne czytanie lektury „Pamiętnik Czarnego Noska” – Z okazji Dnia Bez Przemocy wspólne czytanie książki „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej. – Wspólne czytanie książki „Ocean to pikuś” Łukasza Wierzbickiego. 

Klasa II a
Realizacja całorocznego projektu „Czytadełko”.
Wspólne czytanie książek: „Kropka” Petera Reynolsa i „Trzy Kropki” Asi Olejarczyk w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki.
W ramach klasowego Dnia Ukraińskiego klasę odwiedził Witalij, kolega z 8 klasy, który przeczytał dzieciom ukraińską bajkę.
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i urodzin Janiny Porazińskiej: pani bibliotekarz, Renata Schab przeczytała dzieciom książkę „Kozucha kłamczucha”, wspólne czytanie lektury „Pamiętnik Czarnego Noska”, zakładka do książki jako upominek dla każdego.
Z okazji Dnia bez Przemocy wspólne czytanie książki „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej.
Co to jest demokracja i samorządność – wspólne czytanie fragmentów „Konstytucji Polski dla dzieci” jako przygotowanie do wyborów samorządu klasowego.
Wizyta w bibliotece szkolnej:
– wspólne czytanie książki „Ocean to pikuś” Łukasza Wierzbickiego.
– wspólne czytanie opowiadania „Jeszcze Polska…” z książki Kazimierza Szymeczko „A to historia!”.
ZaCzytani w 1-3 i nie tylko czyli biblioteka poleca” – na szkolnym facebooku cyklicznie prezentowane są pozycje książkowe z naszej biblioteki.

W ramach programu czytelniczego klasa 3 a realizowała następne zadania:
1. Uczniowie raz na dwa tygodnie pracują z czasopismem dziecięcym „Świerszczyk”.
2. Na podstawie przeczytanej samodzielnie w domu książki wypełniają „Raporty czytelnicze”, z których buduje się klasową wieżę czytelniczą -uczniowie przeczytali 2597 stron.
3.W każdy poniedziałek  przez 20 minut jest ciche czytanie przyniesionych z domu książek.  

W ramach działań czytelniczych klasa 3 b realizuje program Czytadełko. Ponadto, raz w tygodniu mamy wspólne,  15 minutowe, ciche czytanie ulubionych książek. Aby jeszcze bardziej zachęcić do czytania, zaabonowaliśmy miesięcznik „Świerszczy” i raz w miesiącu mamy „dzień świerszczykowy”. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wspólnie w klasie przeczytaliśmy książkę p. Justyny Bednarek „Niesamowite przygody 10 skarpetek”.