Rok szkolny 2019/20 – Działania Czytelnicze

Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki czemu biblioteka szkolna mogła wzbogacić się o wiele pięknych i ciekawych książek. Wpływ na ich wybór mieli wszyscy: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Zakupione książki znalazły specjalne miejsce w bibliotece. Oprócz możliwości wypożyczenia nowych, interesujących książek, uczniowie biorą udział w wielu wydarzeniach czytelniczych, z których można obejrzeć fotorelacje i przeczytać o nich poniżej.
Nowe, pachnące i ciekawe książki przyciągają wielu naszych czytelników. Jeśli jeszcze nie zdążyliście zapoznać się z książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, koniecznie zróbcie to w najbliższym czasie. Naprawdę warto!

W dniach 6-9 września 2019r. nasza szkoła włączyła się do akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do lektury  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Był to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
W ramach akcji, podczas lekcji języka polskiego, uczniowie klas IV-VIII czytali: Dym– Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa oraz Sachem Henryka Sienkiewicza. Mimo trudnej w odbiorze lektury, nasi uczniowie prezentowali wzorową postawę, uważnie słuchając prezentowanych treści.
Szkolne Narodowe Czytanie przyczyniło się do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiło na piękno języka polskiego. Następna taka akcja… za rok.

W marcu, zaproszenie do wzięcia udziału w akcji „Nauczyciele czytają uczniom”, przyjęła pani Magdalena Jankowska.

Kontynuujemy poznawanie historii naszego kraju podczas spotkań z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”. Tym razem fragment książki pt. „Jagiełło pod prysznicem” przeczytała pani Anna Martynek.

18 lutego, we wtorek, zaproszenie do głośnego czytania w cyklu Nauczyciele czytają uczniom, przyjęła pani Daria Nowicka. Dzięki niej poznaliśmy fragment odległej historii naszego kraju, opisany w humorystyczny sposób w książce „Jagiełło pod prysznicem”.

We wtorek po feriach, wznowiliśmy spotkania z cyklu Nauczyciele czytają uczniom.  Po raz drugi, zaproszenie przyjęła pani dyrektor Magdalena Górecka, która przeczytała kolejny fragment książki „Jagiełło pod prysznicem”.

Spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim.
Klasę 2a odwiedził pan Łukasz Wierzbicki, autor książki o Olku Dobie „Ocean to pikuś”. Pan Łukasz opowiedział  o tym, jak to się stało, że został pisarzem i skąd czerpie pomysły na swoje książki. Dzieci wysłuchały również wielu ciekawostek na temat Aleksandra Doby, Jego wypraw kajakiem przez Atlantyk, a także spotkań z pisarzem. Odgrywały  również scenki  opisane w książce – spotkanie z żółwiem i spotkanie z rekinem. Uczniowie poznali też plany pisarskie pana Wierzbickiego-  jeszcze w tym roku powinna się ukazać kolejna Jego książka „ Wokół świata na wariata”, której bohaterami będą poznańscy podróżnicy Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz. 
Pan Łukasz Wierzbicki jest osobą niezwykle charyzmatyczną i spotkanie z Nim było nie tylko ciekawe, ale również bardzo inspirujące.