Promocja i rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2017/2018.

Do najważniejszych zadań  jakie zostały zrealizowane  należą:

1. Przeprowadzenie uroczystości „Pasowania na czytelnika” w klasach I, dzięki której uczniowie pierwszych klas mogą samodzielnie wypożyczać książki (listopad 2017)
  2. Dla zwiększenia czytelnictwa w naszej szkole od września kontynuujemy prenumeratę czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” oraz „Biblioteka w szkole”.
  3. W ramach rozwoju czytelnictwa w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b funkcjonuje „Klub Franklina”. Dzieci oprócz słuchania bajek o przygodach uroczego żółwika i słonia mają okazję wykonać prace plastyczne, rozwiązać łamigłówki i zadania.
  4. Działalność Klubu Przyjaciół Biblioteki, w którym uczniowie pomagają młodszym kolegom i koleżankom w wyborze ciekawych książek, zachęcają do czytania poprzez tworzenie wystaw, dekorowanie biblioteki by była jeszcze bardziej estetyczna i kojarzyła się, szczególnie najmłodszym uczniom, z fajnym miejscem, które warto odwiedzać, pomocą przy opracowywaniu nowych zbiorów.
  5. Kontynuowanie akcji „Starszak-Maluchowi”, w której uczniowie starszych klas czytają bajki, opowiadania i zachęcają do czytania książek dzieci z młodszych klas.
  6. Zorganizowanych zostało kilka lekcji bibliotecznych w klasach 1-7.
  7. Ważnym aspektem zwiększenia i polepszenia czytelnictwa jest udział nauczycieli w zewnętrznych warsztatach czytelniczych na temat książek i ich roli w życiu dziecka.
  8. Wywieszanie plakatów z nowościami wydawniczymi, które biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach by przyciągnąć uczniów i zachęcić do wypożyczania.
  9. Zaplanowanie dyżuru bibliotecznego w okresie ferii zimowych by uczniowie mieli dostęp do książek również w okresach wolnych od zajęć dydaktycznych.
  10. Wspieranie Biblioteczki rodzica i Biblioteczki Nauczyciela dzięki, której rodzice mogą pożyczać a także ofiarować książkę do wspólnego użytkowania.
  11. Od października 2017 działa Klub Małego Czytelnika skierowany do dzieci klas 1-3 przebywających w piątkowe popołudnie w świetlicy szkolnej.
  12. Zorganizowanie konkursów bibliotecznych: „Skarpetki do pary”, „Jak wygląda mól książkowy”, „Dokończ opowiadanie”.
  13. Zaplanowanie Loterii używanych zabawek, z której dochód został przeznaczony na zakup książek.
  14. Pozyskanie kilkudziesięciu książek, ofiarowanych przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.
  15. Projekty czytelnicze realizowane w poszczególnych klasach.
  16. Spotkania czytelnicze dla dzieci z Przedszkola Calineczka.
  17. Zakupienie kilkudziesięciu lektur.