Elektroniczny nabór do szkół ponadpodstawowych – od 16.05.2022

www.nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa

Instrukcja wypełniania i wysyłania wniosku

Zanim zaczniesz wypełniać wniosek przeczytaj instrukcję i zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji!
Zajrzyj także do zakładki FAQ.

Jak przejść przez rekrutację do szkoły ponadpodstawowej?
SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Jak stworzyć swój ranking szkół ponadpodstawowych?

Kalkulator punktów rekrutacyjnych

www.takzdam.pl/kalkulator-punktow/

Wykonaj testy predyspozycji zawodowych

Kwestionariusze predyspozycji mogą być pomocne w sytuacji, gdy nie do końca wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości. Mogą być drogowskazem lub sugestią, jakie zainteresowania warto rozwijać. Oczywiście pamiętajmy, że żaden test nie daje gotowych rozwiązań i Ty sam znasz siebie najlepiej 🙂

Testy predyspozycji zawodowych

Poznaj siebie – seria filmików przygotowanych przez specjalistów CDZdM

Kącik informacyjny w bibliotece

Dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej przygotowano broszury informacyjne dotyczące procesu rekrutacji oraz wyboru ścieżki zawodowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki!

Akcja Rekrutacja – spotkanie online 14.05.2022 (10:00-12:00)

Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu zaprasza uczniów klas VIII i ich rodziców na spotkanie online Akcja Rekrutacja, które odbędzie się w sobotę 14 maja 2022 r. w godz. 10.00-12.00.

W trakcie spotkania szczegółowo omówione zostaną zasady tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim. Przyjrzymy się także terminom oraz poszczególnym etapom wypełniania i składania wniosku. Doradczynie zawodowe omawiając temat rekrutacji posługiwać się będą materiałami, które dostępne będą w języku ukraińskim.

Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMeeting. Po kliknięciu w linka niczego nie instalujemy, nie pobieramy, wystarczy wpisać imię oraz email w odpowiednie miejsca.

link do wydarzenia:

Więcej informacji…

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami piątej edycji badania „Barometr zawodów”

Celem badania jest wskazanie zawodów, na które w kolejnym roku będzie zwiększone / zmniejszone zapotrzebowanie wśród pracodawców. Barometr jest badaniem jakościowym. Uczestniczą w nim eksperci z powiatowych urzędów pracy, w tym doradcy zawodowi, pośrednicy pracy i osoby odpowiedzialne za współpracę z przedsiębiorcami.

www.barometrzawodow.pl

Poznań mówi „Szacun dla Zawodowców” – dodatek do Głosu Wielkopolskiego

Jak wybrać wymarzony zawód? W jakich zawodach można się kształcić? Kogo poszukują pracodawcy?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dodatku do Głosu Wielkopolskiego, który opowiada o kampanii prowadzonej przez Miasto Poznań pn. „Szacun dla zawodowców”. Mamy nadzieje, że znajdziecie tam informacje, które pomogą młodym ludziom i ich rodzicom w podjęciu decyzji, gdy przyjdzie moment wyboru szkoły ponadpodstawowej.

21 października 2021 roku klasy 8a, 8b i 8c wzięły udział w wydarzeniu online V EDYCJA MŁODZIEŻOWEGO FORUM – „Dobre praktyki kluczem do Twojego sukcesu – szkoły ponadpodstawowe”.  Konferencja została zorganizowana przez Miasto Poznań oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Uczniowie klas ósmych mieli okazję zapoznać się z działalnością sześciu wybranych szkół ponadpodstawowych. Co ciekawe – prezentacje szkół przygotowali uczniowie, co czyniło je jeszcze bardziej interesującymi i wiarygodnymi.

Więcej informacji o wydarzeniu >>tutaj<<

Na zajęciach z Doradztwa Zawodowego w klasach ósmych zastanawiamy się jaka jest rola wartości w życiu zawodowym człowieka. Oprócz znajomości swoich mocnych oraz słabych stron warto określić swoje potrzeby, wartości oraz oczekiwania względem miejsca pracy.

MAPA KARIER

Z pewnością niejednokrotnie zastanawialiście się nad tym kim być, jaki wybrać zawód. W podejmowaniu tych trudnych życiowych decyzji pomoże Wam Mapa Karier (www.mapakarier.org) – strona  internetowa, która powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę młodzieży o rynku pracy i świecie zawodów.

Mapa Karier dostępna jest w dwóch wersjach:

• Miasto Zawodów (www.mapakarier.org/city) – wirtualna mapa miasta, na której odnajdziecie niezliczoną ilość miejsc pracy.
  • Ścieżki Kariery (www.mapakarier.org/paths) – baza ponad 600 zawodów zawierająca pełen opis zawodów, istotne wymagania i umiejętności, możliwą ścieżkę edukacyjną, ważne statystyki zawodu (m. in. średnie wynagrodzenie, zapotrzebowanie rynku pracy).

link do wydarzenia

Więcej informacji w ZAŁĄCZNIKU

www.cdzdm.pl

www.zawodowcy.poznan.pl