2022/2023

 

Centrum Wsparcia dla osób z Ukrainy przy
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Poznaniu

Aktualizacja

 

Celem Centrum Wsparcia dla Osób z Ukrainy (w skrócie CWU) jest udzielanie bezpośredniej i bieżącej pomocy psychologiczno-pedagogicznej (w sprawach edukacyjnych, wychowawczych oraz szeroko rozumianej kondycji psychicznej) dzieciom, młodzieży i ich rodzicom / opiekunom, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy.

Do zadań podstawowych Centrum ma należeć udzielanie wsparcia informacyjnego (konsultacji i porad) oraz innych, możliwych form bezpośredniej i bieżącej pomocy psychologiczno – pedagogicznej w ww. zakresie.
O aktualizacjach możliwych form pracy będziemy nadal informować.

 

 

 

 

Гнів? Смуток? Страх?

З нами ви можете поговорити про все!
Також українською та російською мовами!

Телефонуйте на безплатний та анонімний телефон довіри для дітей та молоді 116 111.
Чергування українською мовою: з понеділка по п’ятницю, 14:00-18:00.
Чергування російською мовою: з понеділка по п’ятницю, 14:00-18:00
Або напишіть нам повідомлення ТУТ

 

116111.pl/ua

 

 


 

2021/2022

 

Раз, два, три і ти говориш польською!

Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!

 

З ініціативи Фонду «Свобода та демократія» за підтримки Національного банку Польщі та під патронатом дружини Президента Республіки Польща наша школа отримала навчальні матеріали та ігри, які допомагають нашим молодим вивчати польську мову. гості з України.

Z inicjatywy Fundacji „Wolność i Demokracja” przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego oraz pod patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nasza szkoła otrzymała materiały i gry edukacyjne pomocne w nauce języka polskiego naszym młodym gościom z Ukrainy.

 


 

Програма психолого-педагогічної підтримки студентів та викладачів

Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli

 

 

Програма психолого-педагогічної підтримки студентів та викладачів, яка фінансується Міністерством освіти і науки Польщі на підставі Угоди № MEiN/2021/DPI/76 від 06.01.2021р. Вартість програми становить 15 млн. злотих. Термін реалізації: 01.06.2021р. – 30.11.2022р.

Основна мета програми – допомогти подолати наслідки пандемії COVID-19 шляхом проведення наукових досліджень, спрямованих на поглиблену діагностику та зміцнення психічного самопочуття учасників навчально-виховного процесу початкової та середньої освіти.

Програма адресована учням початкових та середніх класів, вихованцям молодіжних освітніх центрів та молодіжних соціотерапевтичних центрів, вчителям, директорам шкіл, батькам та спеціалістам (у тому числі вихователям, психологам, терапевтам). Це пілотний проєкт, який має на меті охопити загалом 1200 шкіл з усієї Польщі.

https://pwpp.uksw.edu.pl/

 


 

Книги українською мовою

Książki w języku ukraińskim

 

 

Завдяки Фонду Святого Миколая наша колекція поповнилася дитячими книжками українською мовою.

Dzięki Fundacji Świętego Mikołaja nasz księgozbiór wzbogaciły książki dla dzieci w języku ukraińskim.

 

 


 

 

Разом читаємо книги в загальній кімнаті

Wspólne czytanie książek w świetlicy

 

Діти у спільній кімнаті мали змогу послухати казки, які читали їхні старші подруги – Каса та Софія. Завдяки Софії історії також розповідали українською. Це був приємний сюрприз для наших студентів з України.

Dzieci na świetlicy miały okazję posłuchać bajek czytanych przez starsze koleżanki – Kasię i Sofię. Dzięki uprzejmości Sofii historie były opowiadane również po ukraińsku. Była to miła niespodzianka dla naszych uczniów z Ukrainy.

 

 


 

Solidarni z Ukrainą – prace dzieci ze świetlicy

 

 

 


 

07.03.2022

Solidarni z Ukrainą

 

Szkoła Podstawowa nr 59 w Poznaniu wyraża swoją solidarność z Narodem Ukraińskim. W tym trudnym dla wszystkich okresie chcemy symbolicznie okazać nasze wsparcie dla osób dotkniętych wojną.

 

 


 

27.02.2022

POZNAŃ DLA UKRAINY

 

 

Od jutra (poniedziałek, 28.02.2022 r.) nasza szkoła dołącza do miejskiego projektu POZNAŃ DLA UKRAINY.
Na terenie szkoły utworzony zostanie punk zbiórki do którego przynosić możemy najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.
Trafią one do punktów, które w Poznaniu przyjmować będą uchodźców, do miejscowości przygranicznych oraz do ludności, która pozostała w Ukrainie.

Potrzebne są następujące produkty:

– koce
– pościele
– kołdry
– poduszki
– ręczniki
– odzież nowa lub w bardzo dobrym stanie
– termosy/kubki termiczne
– kosmetyki osobiste (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, mydło itp.)
– środki pomocy medycznej: opatrunki, bandaże itp.
– proszki/płyny do prania i płukania odzieży
– gotowe dania w słoikach, takie jak m.in.: gołąbki, pulpety, fasolka itp.
– produkty długoterminowe, takie jak: ryż, kasza, makaron.

Razem pomóżmy uciekającym przed wojną

Szkolne Centrum Wolontariatu

 

Szczegółowe informacje

https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-dla-ukrainy-startuje-miejski-punkt-pomocy,177267.html?fbclid=IwAR0tj97PIkWXi154BVYh8ONILkT0_Cb3TaJqJjQ6ynuuHlemCAO73GJxL4c